צוואה – האם כל אחד צריך?

בהיעדר צוואה, רכוש הנפטר יחולק על פי הדין החל בהתאם לחוק הירושה התשכ"ה-1965. הדין הזה איננו נותן מענה הולם לכל המקרים הקיימים, ועלול שלא לשקף את רצונו הכן של הנפטר. במקרים מסוימים צוואה ערוכה כדין, תסייע במימוש רצונו האמיתי של הנפטר ותמנע סכסוכים קשים בין יורשים.

בסופו של דבר, כולנו ניקרא בשלב כזה או אחר ליום פקודה. רובנו, אמנם, לא מעוניינים לחשוב על כך. זוהי כנראה הסיבה שרבים בישראל אינם דואגים לערוך צוואה. אין על כך כל פלא, עריכת הצוואה מאלצת אותנו להתעמת עם היותנו בני תמותה ועם העובדה שיבוא יום שיהיה עלינו לעזוב את העולם ואת כל היקרים לנו. אנו אומרים לעצמנו שיהיה לכך די זמן בהמשך ודוחים את המטלה המרתיעה. חשוב לדעת, צוואה היא כלי בעל חשיבות לאין ערוך שתאפשר לך להבטיח שנכסיך ינוהלו בהתאם לרצונך, גם לאחר פטירתך. אלו כמה מהסיבות המרכזיות מדוע חשוב לערוך את המסמך בהקדם.

חוק הירושה אינו מכסה את כל המקרים

בהיעדר צוואה, רכושך יחולק על פי הדין החל בהתאם לחוק הירושה התשכ"ה-1965. לדוגמא, ילדיו של הנפטר מקבלים מחצית מהירושה המחולקת ביניהם שווה בשווה ואילו האישה מקבלת מחצית נוספת. ישנם מצווים רבים שבוחרים לחלק את רכושם על פי עיקרון זה, אך לעתים קרובות החלוקה הזו אינה מכסה את כל הצרכים שלנו. הדבר עשוי לגרום לתסכול רב ולתחושת אי צדק בקרב היורשים. על ידי עריכת צוואה, ניתן להסדיר את החלוקה על פי כל עיקרון שיימצא הנפטר לנכון. כך למשל, הורה אלמן שסייע כלכלית לשניים מילדיו ברכישת דירה, ירצה אולי להוריש סכום כסף זהה לילדו השלישי, לצורך סיוע במגורים, סיוע שטרם זכה להעניק לבנו בחייו- עניין זה דורש הסדרה בצוואה, כיוון שאחרת יחולק הסכום הכספי בעזבון בין שלושת הילדים באופן שווה.

הסדרת החלוקה לבנות ובני זוג

ללא צוואה, עשויים להיווצר מצבים בהם גרושתו של נפטר תהיה זכאית לרשת אותו. אם נסדיר את הדברים בצוואה, נוכל להבטיח שהירושה תועבר לצאצאים או לכל יורש שנמצא לנכון, גם אם הליך הגירושין עוד לא הושלם, ובכך נמנע הורשה בניגוד לרצוננו.

הדברים נעשים מורכבים אפילו יותר כשמדובר בידועים בציבור. לעתים קרובות מעדיפים בעלי נכסים להוריש את כל רכושם לילדיהם מבלי לכלול את בת הזוג הנוכחית, בעיקר כשמדובר בזוגיות "פרק ב'", למשל. גם כאן, נוכל להביע את רצוננו באופן מדויק מראש ולמנוע סכסוכים מרים לאחר שנעזוב את העולם.

לבעלי עסקים

אם בנית במשך שנים עסק לתפארת, יהיה זה בוודאי מצער מאוד לחשוב כי הוא יימכר או יפורק לאחר מותך. כדי להימנע מכך, ניתן להגדיר בצוואה מי יירש את העסק, בידי מי יופקד ניהולו ובאיזה אופן ברצונך שהעסק ינוהל בהמשך.

דאגה לחסרי ישע

מטרה חשובה נוספת של עריכת הצוואה היא להבטיח שאנשים הקרובים לנו הזקוקים לסיוע נוסף יוכלו לקבל אותו. ניתן לייעד סכום עבור קרוב משפחה קשיש או בעל מוגבלות בקרן או בידי מנהל עיזבון שיספק בידיו קצבה קבועה. במקרים אחרים, נעדיף לייעד את הסכום להבטחת מגורים או למימון לימודים. הסדרת הנושא הזה מראש תתגלה בהמשך הדרך כמעשה חסד של ממש.

למנוע מחלוקות מיותרות

בסופו של דבר, צוואה היא כלי חשוב למניעת מריבות וסכסוכים. כשיש מסמך חתום וברור שנערך על ידי הנפטר, בעודו בדעה צלולה, הדברים יהיו ברוב המקרים מסודרים יותר. כדי להבטיח לעצמך שקט נפשי וביטחון למשפחתך, מומלץ לפנות בהקדם לעו"ד מנוסה ומיומן ולהתחיל בתהליך.

עוד מאמרים באותו נושא

צוואה – האם כל אחד צריך?

בהיעדר צוואה, רכוש הנפטר יחולק על פי הדין החל בהתאם לחוק הירושה התשכ"ה-1965. הדין הזה איננו נותן מענה הולם לכל המקרים הקיימים, ועלול שלא לשקף את רצונו הכן של הנפטר. במקרים מסוימים צוואה ערוכה כדין, תסייע במימוש רצונו האמיתי של הנפטר ותמנע סכסוכים קשים בין יורשים.

קרא עוד »